Budapest Film Academy

diákvélemények

OPERATŐR KURZUS – ŐSZ  

2015. március 17. 13:32 - budapest_film_academy_student_reviews

A szemeszter első felében az Operatőr kurzus óráit Vecsernyés János tartotta, aki operatőrként és rendezőként is dolgozott több neves hazai és külföldi produkcióban. A későbbiekben Gulyás Buda előadásait látogathatták a diákok, aki számos nagyjátékfilm és tévésorozat operatőreként vált ismertté. Vecsernyés János és Gulyás Buda mindketten díjnyertes alkotók, és a filmszakma kiemelkedő művészei.

A félév során az operatőri mesterség alapjaival ismerkedhettek meg a hallgatók. Az órák főbb témáihoz és feladataihoz hozzá tartoztak a világítási ismeretek, operatőri gyakorlatok, valamint az utómunka.

A diákoknak meg kellett tanulniuk és a gyakorolatban is elsajátítaniuk a képben való fogalmazás alapjait. Rá kellett jönniük, hogy mire használható a filmes plánozás, a kompozíció és a kameramozgás. Tanulmányozták a világítás szerepét, fajtáit és lehetőségeit. Meg kellett érteniük a fény természetét, és alapos tapasztalatokra tehettek szert a körülöttünk létező világ fénykonstrukcióival kapcsolatban (tűző napfény, szobába beszűrődő szórt fény, olvasólámpa a dolgozószobában, éjszakai világitás, stb.) Valamint a félév végi forgatások által a hallgatók megismerkedhettek egy ministáb működésével, felépítésével és a stábtagok feladataival.

Kezdő operatőreink hetente különböző feladatok útján mutathatták meg tudásukat, például válogatást kellett összeállítaniuk általuk készített fényképekből, vagy a számukra fontosabb filmrészletekből, amelyek operatőrileg figyelemre méltónak tekinthetőek. A fotók témái hétről-hétre változtak, először fekete-fehér csendéleteket kellett megkomponálni és lefotózni, majd fekete-fehér portrék következtek 2 különböző hangulattal, utána színes csendéletek 2 különböző hangulattal, színes portrék különböző fényforrások mellett, satöbbi. A fényképeket az órákon együtt értékelték ki vezető tanáraikkal, akik tanácsaikkal segítették őket a későbbi munkában.

Az operatőr fontos feladatai közé tartozik a fényelés is. Elengedhetetlen a film műfajához illő hangulat megteremtése, amelyhez a jól megkomponált képi világ, valamint a megfelelő világítás kiválasztása mellett a fényelés is erőteljesen hozzájárul. Gulyás Buda a fényelés szakértőjeként tudja ezt, és ennek köszönhetően a diákok is kipróbálhatták ennek technikáját – az AVID program segítségével és a tanár vezetésével számos videórészletet fényeltek át sokféle stílusban.

A kurzus diákjai több alkalommal is látogatást tehettek a Sparksnál, amely egy kamera és világtási eszközöket kölcsönző stúdió. Ezek a szemináriumok kifejezetten arra összpontosítottak, hogy a világításról és a kamerakezelésről tanult ismereteiket bővítsék, valamint a gyakorlatban is kipróbálhassák tudásukat, ügyességüket és kreativitásukat. Megismerkedhettek a különböző lámpatípusokkal, és hogy miként alkalmazzák őket egy tér megvilágításakor, mely hangulathoz milyen fény illik, és a kamera által felvett kép milyen fényviszonyok mellett lesz igazán valósághű.

A félévet a Budapest Film Academy diákjai azzal zárták, hogy a Men’s Health magazin számára forgattak reklámfilmet, valamint a SONY NEX-5R kamerát reklámozó kisfilmet. Ezekben tehetségüknek és kedvüknek megfelelően az operatőr hallgatóknak is lehetősége nyílt a gyakorlatban is kipróbálni, alkalmazni a szemeszter során tanultakat.

Az idei félév operatőr kurzusán olyan ismeretek elsajátítása volt a cél, amelyekre támaszkodva a hallgatók képesek lehetnek operatőrként egyszerűbb feladatok megoldására, és példákat láthattak nehezebb feladatok kivitelezésére is, így a későbbiekben technikailag jó minőségű, esztétikailag pedig szándékuknak megfelelő mozgóképek kerülhetnek ki a kezük közül.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://diakvelemeny-budapestfilmacademy.blog.hu/api/trackback/id/tr677277815

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása